Sukienka z Baśni 1001 nocy

Napisała: Słoneczna Małgorzata @

1001-razem
Za oknem śnieg topnieje i pomału robi się wiosna. Zanim się obejrzę będzie lato. Lubię być zawsze przygotowana więc z myślą o wakacjach postanowiłam zaszaleć i uszyć sukienkę. Nie jest to zwykła sukienka, może nam służyć jako lekki luksusowy szlafroczek lub tunikę na plażę.

Sukienka uszyłam z niezwykłej tkaniny. To jedwabista satyna z Włoch, lejąca z delikatnym połyskiem. Tak dużo było tych tkanin w hurtowni, że nie wiedziałam, którą wybrać 🙁 Same zobaczcie KLIK Wybrałam tą tkaninę bo urzekła mnie feeria barw Manhattanu w akwareli nieznanego artysty 🙂   Krok po kroku powiem Wam jak ją uszyć bo warto mieć takie cudo w swoim domu 🙂 1001-1 Schemat wykroju wzięłam z Burdy 2/2013 wykrój 123. Przygotowałam schemat wykroju dla osób, które tej Burdy nie mają 🙂 SUKIENKA i pobierz. JAK JĄ USZYĆ? Potrzebujemy:

  • jedwabistą satynę ze szlakiem wzoru szer. 140 cm i 2 wysokości wzoru tkaniny ok. 1 m (czyli 2x raport tkaniny )
  • 2 małe guziczki do obciągnięcia tkaniną
  • resztkę wkładu usztywniającego

ZACZYNAMY:

  1. Przód i tył kroimy wg schematu 1 raz z podwójnie złożonego materiału. UWAGA !!! Jeśli raport wzoru idzie w innym kierunku tak jak u mnie przetnij tkaninę aby móc odwrócić ją w pożądanym kierunku.

1001-2 2. Złóż pojedynczy raport prawą stroną do prawej i wytnij pożądaną długość materiału. Ja szyłam r. 34/36 więc wymagana szer. 52  cm w złożeniu (szer. po rozłożeniu 104 cm + dodatki na szwy). 3. Na szwy i podłożenia dodaj 2 cm. 4. Z pozostałych resztek materiału skrój:

  • odszycie rozcięcia przodu dł. 25 cm szer. 6 cm
  • 2 paski odszyć na wloty tuneli dł. 7 cm szer. 4 cm
  • pasek ze skosu na odszycie podkroju szyi dł. 72 cm szer. 4 cm ( ze skosu !!!)
  • 2 paski ze skosu na pętelki 2x po 5 cm na 2 cm
  • pasek ze skosu dł. 1, 60 cm szer. 5 cm to będzie nasz pasek do sukienki

5. Jeśli masz dwa oddzielne raporty to kieruj się uwagami dalej jeśli masz tkaninę w całości to pomiń ten punkt. 1001-3 Zszyj dwa raporty tkaniny z sobą, zostawiając nie zszyty odcinek od środka złożenia 14 cm. To będzie miejsce na podkrój szyi. Zszyj szwem na 2 cm, wykończ ten szew szwem wykańczającym. 1001-4 Po zszycie zrób podkrój szyi w tyle na gł. 5,5 cm a przodzie 10 cm. Rozprasuj szew łączący. 6. Zaznacz fastrygą głębokość rozcięcia przodu (20 cm) 7. Podklej od lewej strony flizeliną to rozcięcie i odszyj pętelki do zapięcia. Pamiętaj aby przed przyszyciem listwy przodu zostawić miejsce przyszycia pętelek dł. 1,5 cm od góry i 12 cm od górnej pętelki. Miejsce to zostaw po prawej stronie rozcięcia. 8. Przyszyj listwę na długość 20 cm w taki sposób jak na zdjęciu. 9. Rozetnij ją do końca pamiętając o dokładnym nacięciu na końcu szwu. 1001-5 Po rozcięciu przewiń tą plisę na dugą stronę, zafastryguj dokładnie na brzegach i przygotuj do obszycia szpilkując dookoła na 1,5 cm. NIE ZAPOMNIJ o włożeniu pętelek na guziki 🙂 10. Doszyj w ten sam sposób 2 paski na odszycia tuneli na pasek wcześniej podklej te miejsca flizeliną. 1001-6 Dokładnie natnij miejsca odszycia, zafastryguj, zaprasuj. Ja wykończyłam te paski zygzakiem. Ty możesz je podwinąć lub uprościć tak jak ja 🙂 Przeszyj dookoła na szer. stopki. 1001-8 Tak wygląda po obszyciu. 11. Uszyj pasek do sukienki. gotowa szer. po odszyciu to 1,5 cm. 12. Wykończ podkrój szyi tasiemką ze skosu. 13. Zszyj boki sukienki na dł. 30 cm. 14. Zrób dwa guziczki, obciągnij je tą samą tkaniną. Przyszyj do bluzki. Wyprasuj całość. VOILA 🙂 1001-9 1001-10

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach, darmowych kursach i nowościach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *