Zawsze marzyłam o bardzo wygodnej sukience w kolorze delikatnego różu. Nie sądziłam, że trafi mi się materiał nie tylko
różowy ale jeszcze w róże 🙂 Różane połączenie 🙂
Pokażę Wam jak wygląda ta sukienka z każdej strony, a potem krok po kroku wytłumaczę jak ją uszyć…
Wykrój tej sukienki znajdziecie w aktualnej Burdzie 3/ 2015 w Empiku – będzie dostępna do 20 marca.
Sukienkę uszyłam z DZIANINY WISKOZOWO PIKOWANEJ SOFT FIORI zakupionej w NATANIE. Dzianina ta jest niesamowicie miękka i delikatna w dotyku. Dobrze się ją prasuje i szyje, nie sprawiała mi żadnych problemów. Sukienkę szyłam wzorując się na modelu 118 z BURDY 3/2015 i zmieszałam go trochę z wykrojem 117 (rękawy i dół). Ja szyłam ją bez podszewki, bo uznałam ją za zbędną przy tej dzianinie. JAK JĄ USZYĆ: Potrzebujemy:
- Materiał : 2,40 m/ szer.140cm
- Suwak: 60 cm (ja wszyłam 40 cm bo taki miałam i też jest ok)
- wkład usztywniający
- podszewkę na obszycie karczka od środka
KROIMY:
- przód 1 raz z podwójnie złożonego materiału
- tył z karczkiem przodu 2 x
- plisę talii przodu 1x z podwójnie złożonego materiału
- plisę talii tyłu 2x
- klin przodu spódnicy 1x z podwójnie złożonego materiału
- klin tyłu spódnicy 2x
- rękaw 2x
- plisę podłożenia przodu 1x z podwójnie złożonego materiału
- plisę podłożenia tyłu 1x z podwójnie złożonego materiału
- plisę rękawa 2x
Z podszewki skroiłam:
- plisę talii przodu 1x z podwójnie złożonego materiału
- plisę talii tyłu 2 x
Przystępujemy do pracy:
- Na górnej części sukienki zszyć zaszewki przodu i tyłu. Zaszewki pod biustem zaprasować w dół, zaszewki tyłu do środka.
2. Skrojone z całością karczki tyłów przyszyć do przodu, wykończyć szwem typu zygzak. Zapasy szwów zaprasować w karczki. 3. Szwy wąsko ostębnować. 4. Na górnej części sukienki zszyć szwy boczne. Rozprasować i wykończyć szwem wykończeniowym. 5. Dolny brzeg przodu oraz górny brzeg klinów przodów zmarszczyć między gwiazdkami na długość odpowiedniego brzegi plisy talii przodu. Ja wcześniej przeszyłam te miejsca stębnówką na najszerszej długości ściegu 4. 6. Zszyć zaszewki w spódnicy w klinach tyłu i zaprasować do środka. 7. Zszyć szwy boczne spódnicy. rozprasować i wykończyć szwem wykańczającym. 8. Podkleić plisę przodu talii i tyłu. Zszyć boki plis, szew rozprasować. 9. Zmarszczyć dolny brzeg przodu oraz górny brzeg klina przodu między gwiazdkami na długość brzegu plisy. Ja ściągłam te miejsca maksymalnie i wyszło idealnie:) 10. Części plisy przyszpilkować do górnej części sukienki i dolnej. Przyszyć. 11. Obciąć zapasy szwów i zaprasować do środka. 12. Przyszpilkować, następnie przyfatrygować części z podszewki, które przykryją nam kliny. 13. Ostębnować po prawej stronie kliny bardzo wąsko. Stębnówka ładnie nam chwyci od spodu podszewkę 🙂 14. Wykończ szwem wykańczającym tylne brzegi sukienki. Wszyj kryty zamek błyskawiczny i zszyj tył sukienki. 15. Zszyj plisy dołu, rozprasuj szwy i wykończ górę szwem wykańczającym. 16. Przyszyj plisy do dołu sukienki, zapasy szwów wytnij, zafastryguj, przyprasuj i przyszyj na 10 cm od dołu. 17. Tak samo wykończ rękawy. Zszyj plisy, rozprasuj, przyszyj do dołu rękawów. Wytnij zapasy szwów, zafastryguj, zaprasuj, przestębnuj na 6 cm. 18. Wszyj rękawy pamiętając o dwukrotnym ich przeszyciu, wykończ szwem wykańczającym. 19. Wykończ górę sukienki w dowolny sposób. Możesz wykończyć lamówką. Jeśli będziesz szyć sukienkę na podszewce po prostu ją przyszyj od razu do podkroju szyi. Ja odrysowałam z wykroju przodu i szyi obłożenia, podkleiłam flizeliną, i po przyszyciu i zaprasowaniu, ostębnowałam wąsko. Tak wygląda od środka 🙂 A tak do wyjścia 🙂 VOILA 🙂