Kaszmir (Cashmere)

Napisała: Słoneczna Małgorzata @

Każdy kto kocha wełnę, ulega w końcu fascynacji jej najbardziej miękką odmianą – kaszmirem. Tak też było w przypadku rodziny Johnstonów i Harrisonów w szkockim Highlands. Wełnę wytwarza się tam od 1797r. Ale dopiero w 1851 r. James Alexander Johnston zaczął tkać materiały z kaszmiru http://www.johnstonscashmere.com/eu/.

Pólnocnoszkockie miasteczko Elgin było do tego idealnym miejscem http://www.elginscotland.org. Rzeka napędzała maszyny parowe, a surowiec przypływał na statkach przez Morze Pólnocne.

Dzisiaj jest podobnie-owcza wełna z Australii, kaszmir z Chin i Mongolii są tu sortowane, myte, farbowane, przędzone i tkane. Powstają z nich tkaniny w tartany w kolorach klanów http://pl.wikipedia.org/wiki/Tartan_klanowy i „Estate-Tweeds” (ziemiańskie tweedy), które nosiła królowa Victoria i książę Albert.

Na przestrzeni czasów technologia i asortyment się rozwinął. Jednak jeden etap produkcji pozostał niezmienny – kaszmir czesze się szkockimi grzebieniami.

Jak go pielęgnować ?
PRANIE – Po zdjęciu kaszmirowego swetra przez noc należy go wywietrzyć (aby wełna pozbyła się zapachów). Jeśli wymaga prania, można go uprać w pralce-program do prania wełny lub do prania ręcznego w temperaturze max. do 30 º z użyciem środka piorącego o neutralnym PH.
Kaszmiru nie wolno wykręcać lub ugniatać. Mokry sweter ostrożnie zrolować w ręczniku i wycisnąć.
SUSZENIE – Mokry sweter rozłożyć na suszarce, nie zapominając o podkładce. Kaszmir można suszyć w suszarce, ale zimnym powietrzem.
PUSZYSTOŚĆ – Jeszcze wilgotny sweter należy włożyć w foliowym worku do zamrażalnika – maksymalnie na dwie godziny. Następnie suszyć na leżąco.
PEELING – Powstawania supełków na wełnie niestety nie da się uniknąć. Jednak najlepiej je obrać, a nie golić. Dzięki temu nie naruszymy struktury wełny.
PLAMY – Kaszmiru nie wolno trzeć, bo się sfilcuje. Na plamę wylać trochę szamponu i wyprać w pralce.

Kaszmir

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach, darmowych kursach i nowościach

Komentarze

  1. ja mam dylemat , jak prasować tkaninę na płaszcz z dodatkiem kaszmiru? Jeśli masz Małgosiu doświadczenie , to proszę podziel się tym:)
    pozdrawiam. Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *